Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

brak pokarmu, bolące brodawki i dieta

Pytanie: 
Mam wiele pytań do Pani.Zaczne od tego iż 19 grudnia 2007r. urodzilam cudownego synka - Kacperka.
Pierwszy problem polega na karmieniu, wydaje mi się że brakuje mi pokarmu i muszę dokarmiać go mlekiem w proszku.Co robić aby maluszkowi jednak wystarczała pierś?Moje dziecko jest wielkim głodomorkiem.
Drugi problem to bolące i płaskie brodawki.
Trzeci problem to nie wiem czy moja dieta jest odpowiednia, co można jeść a co nie?
Czwarty problem to - jakie lekarstwa można stosować w czasie karmienia piersią przy mocnym przeziębieniu matki?
Ostatnie pytanie - czy to prawda iż przy częstym karmieniu piersią, pokarmu jest coraz więcej i szybciej się gromadzi i jest gęściejszy i czy piersi się bardziej powiększają?
 
Proszę o odpowiedż.
 

Odpowiedź:

1. Maluszek  powinien być karmiony min. 8 razy na dobę, w tym 1-2  razy w nocy. Podczas karmienia powinna Pani słyszeć połykanie pokarmu przez 10-15 minut.  Bardzo istotny jest sposób przystawienia dziecka do piersi (buzia szeroko otwarta tworzy kąt rozwarty, wargi wywinięte jak "u ryby" języczek  pokrywa dalną linię dziąseł). Dziecko chwyta nie tylko brodawkę ale także znaczną część otoczki. Biorąc pod uwagę ile przybiera na wadze ,ile moczy pieluch oraz ile oddaje stolców możemy stwierdzić, ile i jaki ma Pani pokarm. W pierwszych trzech miesiącach dziecko powinno zwiększać masę ciało około 25g/dobe (170g/tydzień), moczyć około 6-8 pieluch, oddawać 3-4 stolce. Podawanie smoczków uspokajaczy, czy też dokarmianie butelką zaburza machanizm ssania. Dziecko może zacząć
traktować brodawkę jak smoczek.
 
2.Czy ktoś sprawdził Pani brodawki? (elastyczność, wysuwalność). Czy wie Pani jak przygotować takie brodawki do karmienia? Sam fakt występowania płaskich brodawek nie dyskfalifikuje jeszcze karmienia piersią. Dobrze byłoby skontaktować się z konsultantem laktacyjnym, który obejrzy i  zbada brodawki, oceni technikę karmienia oraz sposób ssania. Ból brodawek często towarzyszy zbyt płytkiemu uchwyceniu piersi przez maleństwo. Z czasem na brodawkach powstają rany.
 
3. Kobieta karmiąca powinna odżywiać się zdrowo a nie być na ciągłej diecie. Produkty, które mogą wywołać niekorzystne reakcje u maluchów to: potrawy smażone, tłuste wędliny, mięsa, żółte i dojrzewające sery, duże ilości grochu, fasoli, kapusty, cebuli, rzodkiewka, drożdże, produkty o zdecydowanym zapach i smaku np. czosnek (zmienia zapach i smak pokarmu), kalafior, mleko, owoce cytrusowe, czekilada, orzechy, truskawki, unikać żywności zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki, fast foody, zupy w proszku.
Proszę pamiętać, że zmniejszenie wartości kalorycznej diety matki poniżej 1500 kcal/dobę zmniejsza ilość wytwarzanego pokarmu. (Lawrance 1999)
 
4. Odpoczynek, leżenie w łóżku, picie dużych ilości płynów, paracetamol , kontynuacja karmienia piersią.
 
5. Tak. Ważną rzeczą jest podawanie piersi co trzy, a nawet 2-2,5 godziny. Jeśli dzioecko śpi dłużej niż 4 godziny należy je wybudzać i proponować pierś. Karmienie na żądanie oznacza żądanie zarówno ze strony dziecka jak i mamy

  Szukaj po słowach kluczowych: brak pokarmu  bolące brodawki i dieta  
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet